Aarhus Universitets segl

PROGRAM

  • Find den uddannelse, du vil høre oplæg om, i oversigterne nedenfor.
  • Følg den farvede prik hen til uddannelsens studievejledere og stil spørgsmål.
    Få det fulde overblik over hvor de står her
  • Eller se med online, når vi livestreamer tre oplæg i dag kl. 10-12.45 her på siden.  


God fornøjelse!

Sådan får du mest ud af dagen

SØAUDITORIERNE KL. 10.00-15.00

 Merethe Barker - AUD 2, etage 2

Tidspunkt

Følg

Uddannelsesoplæg

10.00-10.45 Engelsk
Fransk, Spansk og spanskamerikansk samt Tysk sprog, litteratur og kultur
International virksomhedskommunikation i engelsk, fransk, tysk og spansk                                                                                                                                                                
11.00-11.45 Informationsvidenskab
Digital design
Medievidenskab
12.00-12.45
13.00-13.45 Antropologi
Uddannelsesvidenskab
14.00-14.45 Jura

 Eduard Biermann - AUD 3, etage 2

Tidspunkt

Følg

Uddannelsesoplæg

10.00-10.45 Kunsthistorie
Æstetik og kultur                                                                                                                                                        
11.00-11.45 Musikvidenskab
Dramaturgi
12.00-12.45 Litteraturhistorie
Nordisk sprog og litteratur
13.00-13.45 Odontologi (tandlæge)
Tandpleje
14.00-14.45 Matematik-økonomi
Økonomi

 Jeppe Vontilius - AUD 4, etage 3

Tidspunkt

Følg

Uddannelsesoplæg

10.00-10.45                                                                                                                                               
11.00-11.45 Idrætsvidenskab
Folkesundhedsvidenskab
12.00-12.45
13.00-13.45 Filosofi
14.00-14.45 Historie
Arkæologi
Klassisk arkæologi

 William Scharff - AUD 5, etage 3

Tidspunkt

Følg

Uddannelsesoplæg

10.00-10.45 Arabisk- og islamstudier
Religionsvidenskab
Teologi                                                                                                                                                    
11.00-11.45 Japanstudier
Kinastudier
Indien- og sydasienstudier
Ruslanstudier
12.00-12.45 SPS (Sepcialpædagogisk støtte)
13.00-13.45 SU
14.00-14.45 Dual Career

 Per Kirkeby- AUD 1, etage 3

Tidspunkt

Følg

Uddannelsesoplæg

10.00-10.45 Medicin (lægevidenskab)                                                                                                                                              
11.00-11.45 Psykologi
12.00-12.45 Erhvervsøkonomi, HA
Erhvervsøkonomi og erhvervsret, HA(jur.)
Economics and Business Administration
Erhvervsøkonomi med tilvalg
13.00-13.45 Odontologi (tandlæge)
Tandpleje
14.00-14.45 Matematik-økonomi
Økonomi

NY MUNKEGADE 118 KL. 10.00-15.00

BYGNING 1533-103, AUD E

Tidspunkt

Følg

Uddannelsesoplæg

10.00-10.45 Hvordan søger jeg ind på Aarhus Universitet?
Få overblik over adgangskrav, hvordan du søger
optagelse i kvote 1 og 2 og tips til det gode studievalg.                                                                                                                               
11.00-11.45 Mit liv som studerende
Hør studerende fortælle om, hvordan deres studieliv og
hverdag ser ud. De kommer bl.a. omkring økonomi, bolig
og studiejob.
12.00-12.45 Paneldebat
Tre studerende diskuterer deres studievalg og deler deres
erfaringer med valgprocessen frem til det endelige valg.
Du har mulighed for at stille spørgsmål undervejs.
13.00-13.45 Kemi
Medicinalkemi
Kemiteknologi (Civil)
Kemiteknologi (Diplom)
Fødevareteknologi (Diplom)
14.00-14.45 Molekylærbiologi
Molekylær medicin
Bioteknologi (Civil)
Bioteknologi (Diplom)

BYGNING 1531-113, AUD D1

Tidspunkt

Følg

Uddannelsesoplæg

10.00-10.45 Softwareteknologi (Diplom)
Computerteknologi (Civil)
Sundhedsteknologi (Diplom)
Datalogi                                                                                                                             
11.00-11.45
Matematik
Matematik-økonomi
Datavidenskab
12.00-12.45
Kemi
Nanoscience
Geoscience
Fysik
13.00-13.45 Byggeri (Civil)
Bygning (Diplom)
Bygningsdesign (Diplom)
14.00-14.45 Biologi
Plante- og fødevarevidenskab
Dyrevidenskab
Veterinærmedicin (dyrlæge)

BYGNING 1531-119, AUD D2

Tidspunkt

Følg

Uddannelsesoplæg

10.00-10.45 Medicinalkemi
Molekylær medicin
Molekylærbiologi                                                                                                     
11.00-11.45
Biologi
Molekylærbiologi
Nanoscience
12.00-12.45
 
IT-Produktudvikling
Datalogi
Datavidenskab
13.00-13.45 Elektronik (Diplom)
Elektroteknologi (Civil)
Elektrisk energiteknologi (Diplom)
14.00-14.45

 
Fysik
Mekanik (Civil)
Maksinteknik (Diplom)

VI LIVESTREAMER KL. 10.00-12.45 I DAG - følg med her

Følg med på dagen - eller gense bagefter.

Alle oplæg optages og kan genses efterfølgende på bachelor.au.dk/udays

Driller teknikken?

Måske tillader din browser ikke automatisk afspilning af video og lyd. Du skal acceptere funktionelle cookies for at kunne se livestream.

LIVESTREAMS I DAG

10.00 - 10.45 Hvordan søger jeg ind på Aarhus Universitet?
Få overblik over adgangskrav, hvordan du søger optagelse i kvote 1 og 2 samt tips og tricks til det gode studievalg.
11.00-11.45 Mit liv som studerende
Høre studerende fortælle om, hvordan deres studieliv og hverdag ser ud. Der kommer bl.a. omkring økonomi, bolig og studiejob.
12.00-12.45 Paneldebat
Tre studerende diskuterer deres studievalg og deler deres erfaringer med valgprocessen frem til det endelige valg. Stil spørgsmål undervejs.