Fakta om uddannelsen Kvote 1 2020: 7,7 (Standby: 7,5) | Kvote 2 2020: - Undervisningssprog | Studiested: Aarhus | Studiestart: August / september |
På Economics and Business Administration lærer du at identificere, forstå, analysere og løse problemer inden for internationale forretningsområder i multinationale og internationale virksomheder.
Undervisningen på uddannelsen er fordelt mellem gruppearbejde, holdundervisning og seminarer, hvor du bliver trænet i at fremlægge og diskutere svært tilgængeligt materiale. Du arbejder både med akademiske tekster og med udviklingen af dine personlige evner inden for kommunikation, argumentation, socialisering, samarbejde og selvdisciplin.
Det internationale fokus på uddannelsen betyder, at undervisning og litteratur er på engelsk. Du kommer igennem en række grundfag som økonomistyring, marketing, afsætning, administration, organisation, finansiering og investering. Du har desuden en række redskabsfag som matematik, økonomi, statistik og erhvervsret, og i løbet af uddannelsen skal du vælge retning inden for enten marketing, økonomi eller ledelse.
I løbet af uddannelsen kan du læse et semester på et universitet i udlandet. Her kan du udvikle din kulturelle forståelse og lære om samarbejde i et internationalt perspektiv. Et ophold i udlandet er en vigtig del af uddannelsen, som giver dig gode redskaber til dit arbejde med internationale forretninger.
Som bacheloruddannet i Economics and Business Administration kan du læse videre på en række kandidatuddannelser. Du har som bachelor også mulighed for at arbejde i et multinationalt eller internationalt firma inden for eksempelvis import/eksport eller internationalisering. Du kan også arbejde med økonomistyring, regnskab, salg, marketing og administration.
Er du uddannet markedsførings- eller finansøkonom kan du tage en bacheloruddannelse i Economics and Business Administration på kortere tid end de normale 3 år. Læs hvordan du kan supplere din erhvervsakademiuddannelse med en Top-up her.
Optagelsesområdenummer
22615
For at søge denne uddannelse kræves:
Samt følgende specifikke adgangskrav:
*Hvis du ikke opfylder kravet om et gennemsnit på mindst 7,0 fra din adgangsgivende eksamen, skal du søge om optagelse i kvote 2 senest 15. marts. Ellers har du ikke mulighed for at komme i betragtning til optag.
Hvis du mangler et eller flere fagniveauer, kan du tage dem som gymnasial supplering eller som sommersupplering (betinget optagelse).
Adgangskravene skal være opfyldt og dokumenteret senest den 5. juli i ansøgningsåret, medmindre du søger om betinget optagelse.
Ansøgere i kvote 2 skal ligesom ansøgere i kvote 1 opfylde kravene om en adgangsgivende eksamen og de ovennævnte specifikke adgangskrav.
Ansøgninger i kvote 2 vurderes konkret på baggrund af følgende:
Kvote 2 fag:
I studieordningen kan du finde yderligere information om, hvilke krav, der bliver stillet til dig som studerende og om, hvordan studiet er bygget op. Du kan også læse om eksamensformer og eksamenskrav.
Uddannelsen er godkendt med engelsk som udbudssprog. Udbudssproget er det sprog, der som udgangspunkt undervises i på uddannelsen.
Nedenfor kan du se et diagram, der viser, hvordan studiet er bygget op. Du kan klikke på de enkelte fag i diagrammet og læse deres fagbeskrivelser.
Til forelæsningerne på Economics and Business Administration gennemgår din underviser ugens emner for hele din årgang. Til holdundervisningen forventes du i højere grad selv at komme på banen med bidrag til diskussioner, oplæg og øvelserne. Du bliver også en del af en læsegruppe. Sammen skal I forberede oplæg, diskutere teorierne og eventuelt sparre i forbindelse med eksamen.
Economics and Business Administration er et fuldtidsstudie, selvom du måske ikke har skemalagt undervisning hver dag. Nedenfor kan du se et eksempel på en typisk uge på 1. semester på Economics and Business Administration. Som du kan se, kommer meget af tiden til at gå med forberedelse til undervisningen og møder med din læsegruppe.
Mandag
10-12: Holdundervisning i Matematik
12-18: Læsning
Tirsdag
9-12: Løsning af opgaver
12-14: Forelæsning i Business Statistics
14-16: Holdundervisning, Financial Accounting
Onsdag
8-10: Holdundervisning i Organisational Behaviour
10-12: Forelæsning i Matematik
12-14: Læsegruppe
14-17: Læsning
Torsdag
8-10: Løsning af opgaver
10-12: Forelæsning i Organisational Behaviour
14-18: Forelæsning i Financial Accounting
Fredag
10-12: Holdundervisning i Business Statistics
12-15: Læsning
15-…: Fredagsbar
Det livlige studiemiljø på Economics and Business Administration giver dig rig mulighed for at deltage i forskellige faglige og sociale foreninger.
BSS Sport
Sportsforeningen på Aarhus BSS har kvindehold og mandehold i fodbold og håndbold på forskellige niveauer. Samtidig arrangerer foreningen blandt andet også sportsdag og julefest.
Studenterlauget
Studenterlauget er en studenterforening på Aarhus BSS, der laver sociale og faglige arrangementer for studerende. Foreningen står blandt andet for fredagsbar, den årlige skitur og introugen for nye studerende.
Klubben
Som studerende på Aarhus BSS kan du komme i Klubben, der er studenterbaren på Fuglsangs Allé. I hverdagene er der intim stemning med læsning, kaffe og diskussioner, og om fredagen bliver der spillet op til fest.
FACCA
Når du har læst to år på dit studium kan du blive en del af FACCA. Det står for Finance and Consulting Club Aarhus, og det er en studenterforening, som formidler kontakt mellem studerende og erhvervslivet.
Da Economics and Business Administration retter sig mod internationale virksomheder, er det oplagt at tage et semester i udlandet. Et ophold i udlandet giver dig mulighed for at forbedre dine sproglige evner, få indsigt i vilkårene for virksomheder i landet, og du forbedrer dine evner i at samarbejde på tværs af kulturer.
Aarhus er særligt kendt for, at der er strande og skov en kort cykeltur væk samt kulturelle arrangementer, der finder sted hele året rundt. I Aarhus er tæt på hver 5. indbygger studerende – det er derfor en by med mange unge mennesker og tilbud, der er målrettet studerende. Når du skal starte på studie i Aarhus, behøver du ikke bekymre dig om at stå uden tag over hovedet. Der er nemlig boliggaranti for de nye studerende. Garantien gælder for alle nyoptagne på en uddannelse i Aarhus med start i efterårssemesteret og det betyder, at du får lov til at rykke frem i køen og få tilbudt en kollegie- eller ungdomsbolig inden eller kort tid efter din studiestart. Læs meget mere om Studiebyen Aarhus’ mange tilbud og boliggaranti.
- oplevet, fotograferet og filmet af de studerende selv.
Med tusindvis af billeder giver #yourniversity dig et indblik i hverdagen som studerende på AU, i festerne, overspringshandlingerne, eksamen og alt det andet, du kommer til at bruge din studietid på.
Billederne er brugernes egne, delt med #Yourniversity, #AarhusUni og fagspecifikke AU-hashtags.
I løbet af din uddannelse bliver du i stand til at have det store overblik over de forskellige aspekter, der har indflydelse på driften af en international virksomhed. Du lærer at analysere virksomhedens tilstand og træffe velbegrundede beslutninger på baggrund af de problemer, du finder.
Mange færdiguddannede får job som konsulenter, projektledere eller analysemedarbejdere i eksempelvis industrielle firmaer eller servicesektoren. Det er også muligt at komme til at arbejde med revision, salg eller som reklamemedarbejder.
Du har mulighed for at læse videre på en kandidatuddannelse, når du har afsluttet din bacheloruddannelse i Economics and Business Administration. Du kan eksempelvis vælge:
Aarhus Universitet tilbyder en HA top-up uddannelse for markedsførings- og finansøkonomer fra erhvervsakademierne
Du kan blive optaget på HA top-up uddannelsen, hvis du enten er uddannet markedsførings- eller finansøkonom. Andre lignende uddannelser giver ikke adgang til top-up uddannelsen. Du får ved optagelsen en standardmerit på i alt 60 ECTS og ved at tage yderligere 120 ECTS, opnår du bachelorgraden, som også giver adgang til cand.merc.-uddannelserne. Du kan søge SU fra semesterstart.
Pr. september 2020 udbydes et 2-årigt forløb med optagelse én gang om året, i september.
Der er krav om, at du har haft følgende valgfag på din erhvervsakademiuddannelse:
Erhvervsakademiuddannelse | Valgfag |
Markedsføringsøkonom | Statistik Driftsøkonomi |
Finansøkonom | Videregående statistik Statistik* |
*Bemærk: Hvis du er startet på finansøkonomuddannelsen før 2014, er det ikke et krav, at du har haft statistik som valgfag.
Gymnasiale adgangskrav
Der er desuden krav om en adgangsgivende eksamen der inkluderer følgende specifikke fagniveauer:
Der er adgangsbegrænsning på uddannelserne. Optagelse vil ske efter faldende gennemsnit og er baseret på et vægtet gennemsnit fra din erhvervsakademiuddannelse.
Fra sommeroptaget 2020 vil der ske ændringer i suppleringsordningerne, således at standardmeritten ændres fra 90 ECTS til 60 ECTS, og top-up uddannelsen vil derfor udgøre 120 ECTS.
Du ansøger via det digitale ansøgningssystem. Du skal vedhæfte eksamensbeviser og karakterudskrifter.
Du kan få hjælp til ansøgningen i følgende vejledning:
Ansøgningsfrister:
Dokumentationsfristen er den endelige frist for at uploade dokumentation for bestået erhvervsakademiuddannelse og eventuelle suppleringskurser. Alle adgangskrav skal være opfyldt ved dokumentationsfristen.
Forløb | Ansøgningsfrist | Starttidspunkt | Frist for at indsende dokumentation | Svar på ansøgning |
2 år | 1. juli | September | 1. juli | Medio juli |
Ansøgningsfrist 5. august 2020
Top-up – HA – Supplering for erhvervsakademiuddannelser (Campus Herning)*
Top-up – HA – Supplering for erhvervsakademiuddannelser (Campus Aarhus)*
Top-up programme for AP degrees (Economics and Business Administration, HA) (Campus Herning) *
Top-up programme for AP degrees (Economics and business administration) (Campus Aarhus) *
* OBS! Ikke-EU/EØS/schweiziske statsborgere UDEN permanent opholdstilladelse (eller tilsvarende) i Danmark kan ikke søge i 2. runde.